Kako Da Se Na Prirodan Način Rešite Mrava

Kako-se-resiti-mrava-u-domu

Mravi mogu biti neprijatni gosti u našim domovima, ali ne morate odmah posezati za hemikalijama kako biste ih se rešili. Postoji mnogo prirodnih načina da ih oterate bez upotrebe štetnih supstanci. U ovom blog postu predstavićemo vam šest efikasnih prirodnih metoda za rešavanje problema sa mravima i pružiti savete kako ih primeniti u vašem domu.

1. Nana – Prirodni Repelent

Nana-Prirodni-Repelent
Source: glossy.espreso.co.rs

Nana je poznata po svojim repelentnim svojstvima. Posadite nanu oko ulaza i prozora kako biste oterali mrave. Takođe možete koristiti esencijalno ulje nane i prebrisati površine koje su česte tačke ulaska mrava. Pepermint prirodno tera insekte. Mravi mrze njen miris, a vaš dom će mirisati sveže! Takođe možete staviti vatu u prostore u koja mravi često dolaze.

2. Sirće

Sirće je čudotvorno. Možete ga koristiti na više načina: nanositi direktno na površine gde ima mrava ili napraviti smesu sirćeta i vode pa njome napuniti rupe kroz koje izlaze.

sirće
Source: stvarukusa.mondo.rs
  • Pomešajte rastvor sirćeta i vode u odnosu 50/50 u bočici sa sprejem.
  • Poprskajte ga direktno na mrave da biste ih ubili, zatim obrišite mrave vlažnim papirnim ubrusom i bacite ih.
  • Možete takođe koristiti sirće i vodu kao sredstvo za odbijanje;
  • poprskajte ga oko prozora, vrata i drugih mesta gde primećujete ulazak mrava.

3. Sok od Limuna

Source: maminkutak.com

Baš kao i sirće, sok od limuna takođe deluje na uništavanje mirisnih staza koje mravi prate. Pokušajte napraviti rastvor od 1 dela soka od limuna i 3 dela vode i koristite ga kao univerzalni sprej. Poprskajte rastvor od limuna oko ulaza vašeg doma, ili na bilo koja područja gde primećujete mrave.

Pospite kritična mesta sveže isceđenim sokom od limuna. Limunska kiselina mravima smeta i čim je osete, oni se udaljavaju se od nje. Takođe, kriške limuna možete postaviti u uglove vaše kuhinje.

4. Cimet

Source: smartfit.rs

Cimet je odlična opcija za ubijanje mrava. Kada mrav udahne cimet, guši se i umire. Možete koristiti mleveni cimet i posuti ga na stazu mrava ili oko ulaza u njihovo gnezdo. Ulje cimeta takođe dobro deluje kao repelent za mrave. Pomešajte nekoliko kapi ulja cimeta sa vodom i poprskajte po stazama mrava, oko vrata, prozora i pukotina.

5. Kajenska paprika ili crni biber

Kajenska paprika i crni biber odbijaju mrave. Mravi ne vole kajensku papriku. Crni biber takođe dobro funkcioniše. Locirajte izvor problema sa mravima, pospite malo paprike oko tog područja i, ako je moguće, napravite barijeru koja će sprečiti mrave da pristupe vašem domu. Alternativno, možete pomešati papriku sa vodom i poprskati rezultujući rastvor na mrave. Paprika neće ubiti mrave, ali će ih sigurno oterati i sprečiti da se vrate.

6. Dijatomski prah za ishranu

Dijatomski prah za ishranu
Source: biopijaca.com

Dijatomska zemlja za ishranu takođe dobro funkcioniše kao sredstvo za odbijanje mrava. Ovaj prah je fosilizovani ostatak morskog fitoplanktona. Mikroskopski oštri ivičnjaci dijatomske zemlje mogu da probiju egzoskelete mrava, postepeno uzrokujući da se njihova tela isuše.

Pažljivo pospite tanak sloj dijatomske zemlje na prozorske okvire, ispod frižidera, ispod ormarića, oko kanti za smeće i svih drugih mesta gde primetite mrave. Ponavljajte jednom dnevno sve dok svi mravi ne nestanu.

Ukoliko primenite ove prirodne metode za suzbijanje mrava, u većini slučajeva možete se osloboditi invazije i držati svoj dom bez njih. Mint, sirće, sok od limuna, cimet i kajenska paprika su sve efikasni prirodni repelenti za mrave. Dijatomska zemlja takođe može biti korisna kao sredstvo za odbijanje i suzbijanje mrava.

Ako niste znali:

Mravi su mali, ali izuzetno organizovani insekti koji žive u socijalnim zajednicama, poznatim kao mravinjaci. Svaki mravinjak ima hijerarhijsku strukturu sa kraljicom, mužjacima i radnicima. Kraljica je odgovorna za reprodukciju, dok radnici obavljaju razne zadatke poput sakupljanja hrane, izgradnje i održavanja mravinjaka. Mravi komuniciraju putem hemijskih supstanci i taktičkih signala.

Mravi su izuzetno jaki u odnosu na svoju veličinu, mogu nositi terete koji su nekoliko puta teži od njih samih. Oni su uspešni sakupljači hrane, hraneći se biljkama ili mesom drugih insekata. Takođe, skladište hranu za kasniju upotrebu.

U prirodi, mravi imaju važnu ulogu u održavanju ekosistema. Oni pomažu u razlaganju mrtvih biljaka i životinja, doprinoseći ciklusu hranljivih materija. Takođe, neke vrste mrava uzgajaju gljive za ishranu.

Mravi su fascinantni insekti čija organizacija i sposobnosti ostavljaju snažan utisak. Njihov rad u zajednici je primer efikasnosti i koordinacije. Bez sumnje, mravi su jedan od najuspešnijih i najzanimljivijih insekata na našem planeti.

Česta pitanja:

Zašto mravi ulaze u domove?

Mravi ulaze u kuću iz različitih razloga, ali najčešći razlog je potraga za hranom i vodom. Mravi su veoma organizovane životinje koje stvaraju kolonije i imaju razvijenu društvenu strukturu. Kada pronađu izvor hrane u vašoj kući, oni će se grupisati i formirati staze kako bi mogli lako da se kreću između hrane i svog gnezda.

Da li je opasno pojesti mrava?

Iako mravi nisu opasni kad se pojedu, nije preporučljivo da ih jedete. Razlog za to je što mravi mogu biti nosioci bakterija i drugih mikroorganizama koji mogu izazvati zdravstvene probleme ako se unesu u telo. Takođe, mnogi ljudi mogu imati alergijske reakcije na ubode mrava.

U koje doba godine se mravi najčešće pojavljuju?

Što se tiče doba godine kada ih najviše ima, to može varirati u zavisnosti od vrste mrava. Opšte je da se mravi najviše aktiviraju tokom toplijih meseci, poput proleća i leta, kada su uslovi za njihovu aktivnost povoljniji. U tim periodima godine, možete primetiti veću prisutnost mrava u vašoj kući, posebno ako imaju pristup hrani ili vodi. Važno je održavati higijenu  kuću kako biste smanjili privlačnost za mrave i sprečili njihov ulazak.

Važno:

Međutim, ukoliko i dalje imate problema sa mravima uprkos korišćenju ovih metoda, preporučuje se da se obratite stručnjacima za kontrolu štetočina koji mogu pružiti dodatnu pomoć i rešenja.

Važno je da održavate higijenu u svom domu, čuvate hranu i smeće na odgovarajući način, zaptivajte ulaze i primenjujete ove prirodne metode kao preventivne mere. Na taj način možete smanjiti mogućnost pojave mrava  i insekata u svom domu.

Picture of Darinka Aleksic

Darinka Aleksic

Studirala srpski jezik i književnost. Profesionalni teniski trener. 14 godina uspešnog rada na web sajtovima...Zvuči kao mnogo godina, zar ne! E pa mnogo godina je već i iza mene, ali još važnije - i isped mene. Uz godine ide i iskustvo a imam ga prilično. Poznajem mnogo životnih tema i trudiću se da vam ih što bolje predstavim. Neka Sens bude vaš svakodnevni izbor.